Hlavní město Izraele

Většina z vás asi zaznamenala případ, který teď hýbe českým zpravodajstvím, týkající se hlavního města Izraele. Netýká se sice našich map, ale vzhledem k tomu, že veřejnost často vnímá školní atlasy světa jako jeden celek a setkáváme se v této souvislosti i s kritikou naší práce, rozhodli jsme se pro krátké vysvětlení celého problému. Nechceme se vyjadřovat k politickému aspektu celého případu, protože zastáváme názor, že do map, a u školních to platí dvojnásob, politika nepatří a sami se snažíme dělat mapy tak, aby co nejvěrněji zobrazovaly skutečný stav věcí a ne jednostranný pohled určité skupiny, národa nebo státu.

V našem Školním atlase světa naleznete na území Izraele hlavní města dvě – JeruzalémTel Aviv-Yafo.

Jeruzalém na výřezu mapy Blízkého východu

Jeruzalém na výřezu mapy Blízkého východu

V Jeruzalémě sídlí veškeré státní instituce, je zde sídlo parlamentu, rezidence prezidenta i premiéra. Jedinou výjimkou je ministerstvo obrany, sídlící v Tel Avivu. Oblastí sváru je východní části města, kterou Izrael připojil k západnímu Jeruzalému po Šestidenní válce v roce 1967. Palestinská samospráva (ta nyní sídlí v Rām Allāhu) ji ovšem považuje za budoucí hlavní město Palestinského státu. Nevyřešený status Východního Jeruzaléma je důvodem, proč velká část mezinárodního společenství, včetně Česka, neuznává sjednocený Jeruzalém za hlavní město Izraele a většina ambasád tak sídlí v Tel Avivu.

Podrobně se o celém problému můžete dočíst na mnoha místech, je komplikovaný, stejně jako celý izraelsko–palestinský konflikt.

Stručně řečeno: fakticky je hlavním městem Izraele Jeruzalém, mezinárodně uznávaným Tel Aviv-Yafo. V našem školním atlase naleznete vše jednoduše vysvětleno i pod tabulkou států a závislých území světa.

Školní atlas světa, s. 143

Školní atlas světa, s. 143

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.