Jižní oceán

Jižní oceán – mapa

Jižní oceán na mapě světa

V poslední době se stále častěji setkáváme s dotazy, co je to ten Jižní oceán nebo proč ho v našich mapách nemáme? Námořníci jej údajně znají od nepaměti, občas jej nazývají Jižní ledový oceán nebo Antarktický oceán, nicméně geografové a především hydrologové o něm začínají hlasitěji mluvit až v posledních desetiletích. Důvod, proč jsme se s ním nesetkávali dříve, je ten, že se všichni shodnou, že se jedná o tu obrovskou masu studené vody, která omývá Antarktidu, ale nemohou se domluvit, kde je jeho severní hranice. V podstatě existují dva základní názory na jeho severní ohraničení. Část geografů považuje za Jižní oceán vody jižně od Západního příhonu (někdy též Antarktický cirkumpolární proud), největšího mořského proudu na světě, který obtéká celou Antarktidu. Druhý názor považuje za severní hranici Jižního oceánu 60° jižní zeměpisné šířky. Tuto definici podporuje i Mezinárodní hydrografická organizace (MHO), která ji schválila již v roce 2002. Nicméně dodnes ji oficiálně nezveřejnila, takže ani v tomto případě se nemůžeme opřít o názor skutečné autority. A aby to nebylo vůbec jednoduché, australští geografové neuznávají ani jeden z těchto návrhů a sami označují za Jižní oceán veškeré vody na jih od Austrálie. Tak si vyberte.

V každém případě, od nynějška se budete setkávat s Jižním oceánem i v našich mapách. Jeho popis umístíme tak, aby splňoval kritérium MHO, čímž vlastně bude odpovídat i všem ostatním vymezením. Viz naše mapa, kterou si můžete stáhnout i ve formátu PDF.

Komentářů: 2

 1. Jana Budíková

  Bylo by hezké na tuto skutečnost upozornit včas vyučující ne všichni žáci mají nejnovější vydání. Vzniká pak chaos v informacích, se kterými žáci i učitelé pracují.
  S pozdravem J. Budíková

  • Lenka Olivová

   Dobrý den, děkujeme za Váš komentář a určitou zpětnou vazbu. V době, kdy se Jižní oceán doplňoval do atlasu poprvé, jsme tuto relativně zásadní změnu uvedli v anotaci k novému vydání. Ta je uvedena jednak na e-shopu na http://www.kartografie.cz, tak zde na našem portálu, kde tomu byl navíc věnován tento speciální článek.
   Pokud byste měla nápady, jak můžeme vyučující lépe informovat o změnách v atlasech, budeme Vám vděčni, pokud nám je napíšete. Děkujeme.
   S pozdravem redakce Kartografie Praha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.