700 let od narození Karla IV.

Karel  IV.

Karel IV.

Karel IV. – český král a římský císař, jeden z nejdůležitějších panovníků vrcholného středověku a jedna z nejvýznamnějších postav českých dějin. Výčet superlativ by mohl pokračovat, ale nepochybujeme o tom, že informací o Karlu IV. máte v těchto dnech nejen ve školách dostatek. Přesto jsme se rozhodli, že malou trochou přispějeme také a pomůžeme vám s výukou o tomto Lucemburkovi při příležitosti 700. výročí jeho narození, a to jak jinak, než mapami.

 

Země Koruny české za Karla IV.

Připravili jsme pro vás mapy zemí Koruny české, z nichž je patrné, jak se český stát za Karla IV. proměňoval. Je už na vás, zda využijete mapu jednodušší – schematickou, či mapy podrobnější – pro žáky druhého stupně základních škol a škol středních. Na nich jsou území pod vládou Karla IV. zasazeny do širšího historického kontextu.

Země Koruny české za Karla IV.

Země Koruny české za Karla IV.

České země a střední Evropa ve 2. polovině 14. století

České země a střední Evropa ve 2. polovině 14. století

Země Koruny české v období vlády Lucemburků

Země Koruny české v období vlády Lucemburků

České země ve 14. století a na počátku 15. století

České země ve 14. století a na počátku 15. století

Hrady Karla IV.

Že Karel IV. založil legendami opředený Karlštejn, ví asi každý, ale rozhodně nezůstalo jen u něj. Karlovo jméno dodnes najdete v názvech mnoha hradů, klášterů a jiných staveb. Hrady, které Karel IV. založil ukazuje přiložená mapa. Dokážete bez nápovědy určit, o které současné hrady se jedná?

Hrady založené Karlem IV.

Hrady založené Karlem IV.

Pokud ne, pak vězte, že Karlskrone je dnešní Radyně a Karlshaus je Hrádek u Purkarce. Karlsburg je jediným moravským hradem založeným Karlem IV. – známým též jako Tepenec, ze kterého se však nedochovalo téměř nic (z archeologických nálezů je znám jen jeho půdorys). Za současnými hranicemi Česka založil Karel IV. hrad Karlsfried, který se však stejně jako Karlsburg téměř nedochoval.

Pokud byste chtěli vědět více a interpretace historických dat formou mapek vás zaujala, neváhejte a podívejte se na nabídku našich dějepisných atlasů a netradičních učebnic z edice Dějiny trochu jinak, z nichž jedna je věnována právě Karlu IV.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.