Národopisné oblasti Česka

Poté, co jsme připravili článek o Karlu IV., vám chceme nabídnout i něco méně diskutovaného, něco, o čem se zas tak často nemluví, a přitom je to z hlediska historického a kulturního velmi významné.

Určitě se vám někdy stalo, že mluvíte s Čechem nebo Moravákem a hůře mu rozumíte, neznáte dokonce význam některých slov. Stejně tak je zajímavé, jak odlišně se slaví třeba Velikonoce v jednotlivých částech Česka, i přesto, že všichni žijeme v jedné relativně malé zemi. V Česku i v dnešní době existují oblasti, kde si lidé uchovávají tradiční lidové zvyky – písně, kroje, či nářečí a tradice jsou každodenní součástí jejich životů. Těchto oblastí je několik a jednotlivé zvyky se mezi nimi méně či více liší. Pro výuku tohoto tématu jsme pro vás připravili přehlednou mapu národopisných oblastí, kde kromě pojmenování oblastí uvidíte především jejich rozmístění a přibližný rozsah. Doufáme, že vám mapa poslouží nejen v hodinách zeměpisu, ale také dějepisu či společenských věd.

Národopisné oblasti Česka

Národopisné oblasti Česka

Pro zajímavost přikládáme ukázky lidových krojů ze tří národopisných oblastí a jsme sami zvědavi, zda byste poznali, ze kterých.

Připomínáme, že v sekci Ke stažení si mapu národopisných oblastí můžete pohodlně a v plném rozlišení stáhnout.

Jeden komentář:

  1. Filomena Jičínskiá

    Valašsko, Haná, Plzeň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.