Politická mapa světa – data GIS ke stažení

Politická mapa světa – zdrojová data GIS ke stažení

Politická mapa světa – zdrojová data GIS ke stažení

Pro ty z vás, kteří někdy zatoužili si mapy nejen prohlížet, ale i nějakou vytvořit, jsme připravili zdrojová data nedávno zveřejněné politické mapy světa. Kromě zhotovení map můžete data využít i jako tréninková, pokud se teprve učíte ovládat geografické informační systémy (GIS).

Mapové vrstvy naleznete v rámci sekce Ke stažení v záložce GIS data. Jsou zde k dispozici ve dvou podobách. Buď ve formátu shapefile, což je standardní datový formát pro ukládání vektorových prostorových dat, nebo jako tzv. balíček vrstev (layer package). Výhodou formátu shapefile, je jeho široká podpora v rámci programů GIS. Nicméně nedokáže uchovat nastavení vizualizace vrstev. Ztvárnění dat tak bude zcela na vás a na vašem oblíbeném softwaru GIS. Kromě komerčních programů, jako je například ArcGIS for Desktop, jenž používáme ke tvorbě map i my, existují i ty volně dostupné. Vyzkoušejte například ArcGIS Explorer Desktop nebo QGIS. Právě pro ArcGIS Explorer Desktop jsou určena data v balíčku vrstev. Ten v sobě kromě surových dat nese rovněž informaci o jejich vzhledu.

Nezapomeňte si také přečíst dokument s popisem dat, který vám pomůže v orientaci v databázových tabulkách. V případě, že to s mapami myslíte vážněji, navštivte též portál o tvorbě map, kde naleznete řadu zásad, rad a příkladů jak na to.

Stahujte, zkoušejte, experimentujte, tvořte. Data jsou pro vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.