Velká Británie × Spojené království

Schéma uspořádání Britských ostrovů

Schéma uspořádání Britských ostrovů

Všimli jste si, jak často vaši studenti zaměňují pojmy jako Velká Británie, Britské ostrovy, Spojené království či Anglie? Ostatně i v médiích není vždy zcela jasné, o kterém geografickém celku se právě mluví a víme z vlastní zkušenosti, že jsou leckdy nepřesní i sami geografové. Rozhodli jsme se, že vám tuto otázku jednou pro vždy objasníme a současně pro vás připravíme jednoduché schéma, s jehož pomocí už se nespletou ani vaši žáci a studenti.

Britské ostrovy

souostroví při severozápadním pobřeží Evropy

Součástí souostroví jsou především dva velké ostrovy – Velká Británie a Irsko, dále ostrov Man, Normanské ostrovy, Hebridy, Shetlandy, Orkneje a další. Politicky jsou rozděleny na tři části – Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a britská korunní závislá území (depandance).

Velká Británie

největší z Britských ostrovů

Je největším ostrovem Evropy, němž se rozkládají tři ze čtyř zemí Spojeného království (Anglie, Skotsko a Wales). Nejedná se o samostatnou politickou jednotku, a tak nelze přiřazovat Velké Británii pojmy jako hlava státu, hlavní město apod.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (zkráceně Spojené království)

parlamentní monarchie (hlavou státu je královna Alžběta II., hlavním městem Londýn)

Zahrnuje Velkou Británii a severovýchodní část ostrova Irsko. Skládá se tedy ze čtyř zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. I přesto, že se s těmito zeměmi setkáte i odděleně (např. ve sportu), jedná se o jeden jediný nezávislý stát, a tím je právě Spojené království. Na našem plánku je ohraničeno fialově.

Irsko (Irská republika)

parlamentní republika (v čele stojí prezident, hlavním městem je Dublin)

Irsko je oficiální název parlamentní republiky ležící na ostrově Irsko. Záludnost však tkví v tom, že nepokrývá celý stejnojmenný ostrov, ale jen jeho jihozápadní část (cca 83 %), a tak Irsko jako stát není to stejné jako Irsko jako ostrov. Irská republika je označení, které se používá právě pro účel odlišení státního útvaru od ostrova. Na našem plánku je stát Irsko vyznačeno světle zelenou barvou.

Irsko

druhý největší ostrov Britského souostroví

Jedná se o třetí největší ostrov Evropy (po Velké Británii a Islandu) a někdey se mu také říká Zelený ostrov. Naleznete na něm dva politické celky – samostatnou Irskou republiku (Irsko) a Severní Irsko, jakožto jednu ze zemí Spojeného království. V našem schématu jsou dvě části ostrova vyznačeny světle a tmavě zelenou barvou.

Určitě jste si v plánku všimli speciálního vyznačení ostrovů ManNormanských ostrovů (Jersey a Guernsey). Záměrně jsme je nezahrnuli pod Spojené království. Jedná se o jeho korunní závislá území (tzv. korunní dependance), což jsou území ve vlastnictví Britské koruny, které ale nejsou formální součástí Spojeného království.

Pro milovníky sportu

Na závěr, abyste se příliš neradovali, že nyní již máte ve všem jasno, ještě jedna sportovní poznámka. Na mezinárodním poli zastupují dva suverénní státy z Britských ostrovů – Spojené království a Irsko – různé národní týmy. Jistě jste si všimli, že zatímco ve fotbale se běžně setkáte s anglickou nebo skotskou reprezentací, v atletice soutěží sportovci celého Spojeného království společně (pod názvem Velká Británie, což je značně nepřesné a popírající výše vysvětlené). V ragby, vedle Anglie, Skotska a Walesu se setkáte s Irskou reprezentací, zastupující celý ostrov. Pokud byste hledali důvod, proč se v některých sportech setkáváte s Anglií a v jiných se Spojeným královstvím (Velkou Británií), tak jej většinou naleznete v původu samotného sportu – v tradičních ostrovních odvětvích jako je fotbal, ragby, kriket nebo polo soutěží jednotlivé země, u „importovaných“ sportů (např. atletika, basketbal, lyžování) pak celé státy. A aby zmatek byl úplně dokonalý, na Olympijských hrách 2012 v Londýně odehrála fotbalový turnaj společná reprezentace Velké Británie.

Doufáme, že je vám již vše zřejmé a jasné, pokud ne, napište nám a připravíme pro vás další informace. Jen připomínáme, že v sekci Ke stažení si schéma Britských ostrovů můžete pohodlně stáhnout.

Komentářů: 4

 1. Irena Švehlová

  Spojené království je obecné pojmenování, nevím, proč nerespektujete léta standardizovaný vázev Velká Británie. Je uváděn ve všech standardizačních příručkách Názvoslvné komise ČÚZK (což je pro ČR ze zákona jediná standardizační autorita pro exonyma). Spojených království byla řada a se Spojeným království Velké Británie a Severního Irska nemá nic společného. Národní standardizace jmen států není překladem anglického jména, nemusíme chodit daleko, třeba do sousedního Rakouska. Je to prostě vžitý český název. Stejně se ale v hovorové řeči používá nesprávně: jedu do Anglie ( a to ikdyž mluvčí jede do Skotska). Dokonce i Slovník spisovného jazyka českého ÚJČ, Ministerstvo vnitra ČR, Český statistický úřad a další uvádějí Velká Británie.

  • Radek Churaň

   Dobrý den,
   děkujeme Vám za zpětnou vazbu. V tomto případě se snažíme držet názvů, které reálně odpovídají geografickým celkům, tedy tak, aby název státu odpovídal názvu státu, název ostrova, aby odpovídal názvu ostrova apod. Termín Spojené království nám tak připadá pro označení státu mnohem přesnější. Záměna s jinými historickými Spojenými královstvími nám připadá v tomto případě málo pravděpodobná a méně zavádějící, než případné označení názvu státu názvem ostrova (viz Velká Británie).
   Kdybyste měla ještě nějaký dotaz, určitě se na nás neváhejte obrátit.
   S pozdravem Redakce KP

 2. Stát s názvem Irsko nemá žádný dlouhý název.

  Název „Irská republika“ („Republic of Ireland“, „Poblacht na hÉireann“), jak se někdy uvádí je nesmysl.

  • Lenka Olivová

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Článek jsme upravili tak, aby byl fakticky správný a současně srozumitelný. Skutečně je pravda, že název „Irská republika“ neexistuje a používáme ho pouze za účelem jednoznačného odlišení státního útvaru od ostrova.
   Děkujeme. Za redakci Lenka Olivová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.